wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Aktualności » Gaz pieprzowy – czy jest legalny?
Reklama
  • stop podróbkom
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Hity sklepowe
1234
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 
Ankieta

Czy w związku z obecną sytuacją w UE, powinno sie ułatwić Polakom dostęp do broni?

  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania

Opinie o produktach
Chmura tagów

Gaz pieprzowy – czy jest legalny?

Data dodania: 13-03-2020

Jednym z popularnych narzędzi chętnie wykorzystywanych w Polsce do samoobrony jest gaz pieprzowy. Użycie go w celu obrony koniecznej jest całkowicie legalne, co potwierdza art. 11 ustawy o broni i amunicji. Ustawa ta wyraźnie zaznacza, iż posiadanie tego rodzaju ochrony nie wymaga specjalnego pozwolenia. Warto jednak pamiętać, iż pistolet gazowy – mimo że również podlega pod miotacze gazu, to broń gazowa. Jeśli chcemy zatem z takowej korzystać, posiadanie odpowiednich zezwoleń będzie w tym przypadku konieczne. Gazy pieprzowe uznawane są dziś za zwykłe akcesoria służące do obrony, dlatego z ich zakupem nie będziesz mieć problemu. Są one powszechnie dostępne i całkowicie legalne. Niektóre sklepy mogą jednak wymagać pokazania dowodu osobistego podczas transakcji. Oczywiście należy pamiętać, że używać gazów pieprzowych można jedynie w uzasadnionych sytuacjach – gdy bezpieczeństwo nasze lub naszych bliskich jest zagrożone. Mimo że tego rodzaju zabezpieczenie możesz zawsze nosić przy sobie, pamiętaj, iż nie jest to zabawka. Nieuzasadnione użycie go może wiązać się z poważnymi konsekwencjami i sankcjami karnymi. Legalne użycie gazu obezwładniającego możliwe jest wyłącznie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Jak używać gazu pieprzowego?

Kupując taki produkt, należy zapoznać się  przede wszystkim z instrukcją obsługi. Znajdziemy w niej wszystkie niezbędne informacje dotyczące sposobu działania produktu, jego zasięgu, ilości zawartej kapsaicyny, środkach ostrożności, pojemności czy liczbie strzałów, na które wystarczy pojemnik. Oprócz zapoznania się z tymi informacjami warto przećwiczyć wcześniej dobywanie i używanie gazu, sprawdzić jego realny zasięg, ergonomię przycisku czy sposób trzymania pojemnika. W sytuacji zagrożenia często nie mamy zbyt wiele czasu na reakcję, dlatego zawczasu znajdź miejsce, w którym będziesz nosić gaz i wypracuj sobie nawyk sięgania po niego w nagłych przypadkach. Jest to kwestia w dużej mierze indywidualna. Niektóre osoby noszą produkt w kieszeni spodni lub kurtki, inne w torebce czy przy kluczach jako brelok. Aby używanie gazu pieprzowego było bezpieczne, warto trzymać go w wyciągniętej przed siebie, wyprostowanej ręce, natomiast po rozpyleniu jak najszybciej się oddalić, by uchronić się przed ewentualnymi oparami. Gaz pieprzowy to bardzo skuteczny środek przeznaczony do samoobrony. Jest niedrogi, łatwo go schować do kieszeni, a jego prawidłowe użycie zapewni wystarczającą ilość czasu potrzebną do ucieczki i oddalenia się w bezpieczne miejsce, skąd można np. zadzwonić po pomoc.

Gdzie najlepiej nosić gaz pieprzowy?

Niewielkie opakowanie sprawia, że gaz pieprzowy żelowy można bez trudu nosić praktycznie w każdym miejscu – zmieści się do kieszeni, torebki czy plecaka. Niektórzy producenci oferują również produkty w formie breloczka, można więc przyczepić go do kluczy. Pamiętaj jednak, że w chwili zagrożenia nie będziesz mieć zbyt wiele czasu na jego dobycie, dlatego trzymaj pojemnik w takim miejscu, do którego masz łatwy i szybki dostęp – na przykład w kieszeni kurtki. W chwili ataku liczą się sekundy – nerwowe szukanie gazu w plecaku czy torebce spowoduje Twoją bezbronność przez zajęcie obu rąk, a więc stracisz możliwość do skutecznej i sprawnej obrony. Miej zawsze pod ręką gaz pieprzowy – umożliwi Ci to szybkie działanie oraz zaskoczenie agresora. Gdy już go wyciągniesz, natychmiast go użyj – napastnik może wykorzystać chwilę Twojego wahania i odebrać Ci pojemnik z gazem. Nigdy też nie pokazuj napastnikowi, że posiadasz takie zabezpieczenie. Stwierdzenie w stylu „mam gaz pieprzowy, jeśli mnie zaatakujesz, użyję go przeciwko Tobie” to prawdziwy strzał w kolano. Taka uwaga może dodatkowo rozjuszyć przeciwnika, spowodować, że wytrąci Ci gaz z ręki lub skutecznie uchyli się przed jego strumieniem. Nigdy nie pozbawiaj się elementu zaskoczenia. Pamiętaj, że najlepsze rezultaty daje trafienie rozpyloną substancją prosto w twarz atakującego.

Działanie gazu pieprzowego

Efekty działania gazu pieprzowego są widoczne natychmiast. Powoduje on podrażnienie skóry, wywołuje łzawienie oczu, trudności z oddychaniem, pieczenie, kaszel, mdłości, poczucie dezorientacji, a nawet chwilowe oślepienie. Objawy te mogą utrzymywać się od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Powodują całkowitą dezorientację u atakującego, który nie może otworzyć oczu, więc nie jest w stanie kontynuować dalszego ataku. Warto wspomnieć, że ludzie zawsze reagują tak samo na działanie gazu pieprzowego, niezależnie od tego, jaki jest ich indywidualny próg bólu czy od stanu, w jakim się znajdują. Gaz skutecznie zadziała również w przypadku osób, będących pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Jego działanie nie powoduje długotrwałych problemów lub zagrożeń dla zdrowia, wyjątkiem są osoby uczulone na składniki gazu, cierpiące na astmę lub chorujące na serce. W zależności od rodzaju gazu pieprzowego może on zawierać różne stężenie drażniących substancji. Głównym składnikiem produktu jest kapsaicyna i to właśnie ona wywołuje powyższe efekty. Pozostałe substancje drażniące pozyskuje się z roślin pieprzowych. Wiele środków posiada również barwnik, widoczny w świetle UV, dzięki czemu późniejsze zidentyfikowanie napastnika jest znacznie prostsze. Szybkie działanie gazu da Ci czas na ucieczkę w bezpiecznie miejsce i wezwanie pomocy, dlatego tak ważne jest wcześniejsze przećwiczenie korzystania z niego. Musisz być pewien, że uda Ci się sprawnie wyciągnąć pojemnik, skierować go w odpowiedni punkt i celnie trafić. Pamiętaj również, że skuteczność oraz efekty działania gazu są zależne od wielu czynników, takich jak środowisko, w którym go użyjesz (otwarta przestrzeń, małe pomieszczenie itp.) oraz jego rodzaj. Dużą rolę odgrywają również kierunek oraz siła wiatru.

Rodzaje gazów pieprzowych i różnice pomiędzy nimi

Istnieje kilka rodzajów gazu łzawiącego. Wyróżniamy:

  • strumień – gaz pozwalający na uzyskanie największego zasięgu. Nie jest podatny na działanie wiatru, jednak jego używanie wymaga celności i jak największej precyzji. Najlepiej wycelować go prosto w twarz napastnika.
  • strumień żelu – środek przywierający do trafionej powierzchni, zwiększający swoją objętość, tworzący pianę.
  • stożek mgły – gaz o najmniejszym zasięgu, tworzący chmurę rozproszonego gazu, nie wymaga więc dużej celności. Łatwy w użyciu, ale podatny na działanie wiatru.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj gazu wybierzesz, pamiętaj, że każdy z nich ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Niemniej jednak nie da się ukryć, że jest to bardzo skuteczny środek przeznaczony do samoobrony i co najważniejsze – legalny. Po gaz pieprzowy sięgają zarówno kobiety, jaki i mężczyźni. Może on bowiem przydać się w wielu sytuacjach, nie tylko do obrony przed innymi ludźmi, ale również przed psami, dlatego często kupowany jest on m.in. przez biegaczy. W zależności od rodzaju środka gazy pieprzowe różnią się od siebie także zasięgiem, liczbą strzałów, które można oddać z pojemnika oraz barwnikiem UV. Największy zasięg mają rodzaje żelowe, natomiast najmniejszy – stożkowe. Ich siła oddziaływania może wynosić od 2 do około 6 metrów. Gaz pieprzowy nie jest produktem jednorazowym – może zostać użyty kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy. Informacje o liczbie strzałów najczęściej znajdują się na opakowaniu lub w instrukcji pokazującej sposób użycia. Niektóre odmiany gazów posiadają także barwniki UV, które pozwalają na swego rodzaju oznaczenie napastnika. Są one trudne do usunięcia, nie da się tego zrobić, używając zwykłej chusteczki. Poszczególne typy produktów różnią się od siebie także wyglądem. Wiele firm produkuje bardzo dyskretne gazy łzawiące, które formą mogą przypominać latarkę, pióro wieczne czy pełnić funkcję breloczka. Niewielkie buteleczki gazu pieprzowego wyglądem przypominają dezodorant, dlatego ich ukrycie jest łatwe, a stosowanie proste i szybkie.

Kursy samoobrony dla kobiet

Żyjemy w czasach, w których wiele osób nie czuje się bezpiecznie, w szczególności kobiety, które są znacznie drobniejsze, delikatniejsze oraz nierzadko po prostu słabsze od większości mężczyzn. Wiele pań boi się chodzić samotnie po zmroku i z pewnością, chociażby dlatego posiadanie skutecznego narzędzia do obrony jest nieocenione. Na kursach samoobrony dla kobiet (wiele miast organizuje całkowicie darmowe zajęcia) można nauczyć się bezpiecznego używania gazu obezwładniającego – jest on bardzo łatwy w obsłudze, nie wymaga dużej siły czy kondycji, a gwarantuje skuteczną i pewną ochronę oraz wystarczający czas na ucieczkę. Zmieści się do każdej torebki, jednak szczególnie polecamy noszenie go w miejscu łatwo i szybko dostępnym – na przykład w kieszeni płaszcza. Każda kobieta, szczególnie taka, która często wraca samotnie wieczorami lub nocą (na przykład z pracy), z pewnością powinna wyposażyć się w gaz pieprzowy, który zagwarantuje jej większe poczucie bezpieczeństwa. To tanie i godne uwagi akcesorium.

Gaz pieprzowy na psy

Co zrobić, gdy na swej drodze spotka się wyjątkowo agresywnego psa? Obrona przed takim przeciwnikiem – szczególnie dużym i groźnym – nie należy do najłatwiejszych. To silny, szybki i niebezpieczny napastnik, tak więc próba ucieczki przed nim może skończyć się fiaskiem. Na rynku znajdują się nie tylko środki gazowe do obrony przed ludźmi, ale również przed zwierzętami. Te drugie posiadają mniejszą dawkę kapsaicyny i niższe stężenie OC (Oleoresin Capsicum) – są one produkowane właśnie z myślą o psach. Sprawdzą się one na przykład na wycieczkach, biwakach w lesie, podczas codziennego joggingu czy spacerach w parku – na agresywnego, groźnego czy chorego czworonoga możemy natknąć się praktycznie wszędzie. W obronie przed psami nigdy nie należy używać gazu przeznaczonego do obrony przed ludźmi, gdyż może to spowodować nieodwracalne uszkodzenia u zwierząt, takie jak całkowita utrata węchu. Dlatego kupując gaz pieprzowy, zawsze czytaj etykiety, sprawdzając, do jakich celów obronnych jest on przeznaczony.

Gaz pieprzowy – czy jest bezpieczny?

W składzie gazu pieprzowego znajdują się wyłącznie legalne substancje. Ich działanie nie jest stosunkowo krótkotrwałe i nie prowadzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Łzawienie, pieczenie skóry czy kaszel utrzymują się zazwyczaj maksymalnie do 45 minut – w zależności od rodzaju środka oraz zawartej w nim dawki kapsaicyny. Jeżeli więc szukasz bezpiecznego, skutecznego oraz legalnego środka do obrony, którego używanie nie wiąże się z posiadaniem dodatkowych pozwoleń – gaz pieprzowy okaże się idealnym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że jeśli potrzebujesz gazu również do ochrony przed zwierzętami, musisz kupić środek specjalnie do tego przeznaczony. Produkt chroniący przed psami jest łagodniejszy niż ten do obrony przed ludźmi, gdyż zawiera mniejszą ilość substancji drażniących, dzięki czemu nie istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia wzroku czy węchu u zwierzęcia. Gazu pieprzowego, przeznaczonego do zabezpieczenia przed zwierzętami można używać także tylko w uzasadnionych przypadkach, na przykład, gdy spotkasz agresywnego, wyjątkowo rozwścieczonego psa.

Kiedy można używać gazu pieprzowego?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, posiadanie oraz stosowanie gazu pieprzowego jest całkowicie legalnie, jednak ze środka tego można korzystać wyłącznie w obronie koniecznej – gdy istnieje zagrożenie utraty wolności, zdrowia, życia lub mienia. Nieuzasadnione użycie gazu pieprzowego może być uznane za rozbój czy napad oraz zaklasyfikowane jako przestępstwo i na pewno będzie wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Niezależnie od tego, czy posiadasz gaz do ochrony przed ludźmi, czy przed zwierzętami - nigdy nie możesz stosować go bezzasadnie. Gazu możemy użyć zarówno podczas obrony przed człowiekiem, jak i zwierzęciem - agresywnym psem. Jest to dozwolone tylko w sytuacji obrony koniecznej, na przykład w przypadku fizycznego ataku. Przepisy, które pozwalają na uzyskanie broni palnej w celach samoobrony, są dość rygorystyczne, gdyż osoba taka musi udowodnić, iż znajduje się w stałym zagrożeniu zdrowia lub życia. W Polsce nie ma możliwości noszenia broni „na wszelki wypadek”. Właśnie dlatego posiadanie gazu pieprzowego wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Mimo tego, że gaz może kupić tylko osoba pełnoletnia, przepisy nie regulują tego, kto może z niego korzystać. Jest więc to najlepszy, w pełni legalny, łatwo dostępny, a także humanitarny sposób na obezwładnienie przeciwnika. Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie - mamy najlepsze na rynku produkty tego typu, które sprzedajemy w konkurencyjnych cenach.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
Oprogramowanie sklepu shopgold.pl