Jaki gaz pieprzowy wybrać?
Istnieje wiele mniej lub bardziej efektywnych sposobów na obronę przed napastnikiem. Jednym z popularniejszych i praktyczniejszych jest użycie gazu pieprzowego. Nie wymaga to specjalnych umiejętności, jest tanie i zapewnia bardzo dużą skuteczność. Jednak przed zakupem takiego produktu musisz zastanowić się, który model wybrać. Do dyspozycji masz miotacze rozpylające substancje w formie chmury oraz gazy pieprzowe w żelu. Przedstawiamy wady i zalety każdej z tych opcji. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, czego możesz spodziewać się po obu propozycjach!
Sposób działania gazu pieprzowego
Ze względu na minimalne skutki uboczne związane ze stosowaniem miotacza pieprzowego, jest to jeden z lepszych sposobów samoobrony przed agresorem. Zarówno w wariancie żelowym, jak i w gazie w formie stożka chmury wykorzystuje się kapsaicynę. Jest to organiczny związek chemiczny pochodzenia roślinnego, który znajdziesz również w składzie pieprzu dowolnego gatunku. To właśnie on odpowiedzialny jest za uczucie pieczenia, które pojawia się w momencie wąchania i jedzenia ziaren.
Rozpylenie tej substancji prosto w twarz wywołuje duży szok u napastnika i skutkuje jego krótkotrwałym unieruchomieniem. Jednak na tyle długim, abyś miał szansę oddalić się na bezpieczną odległość i wezwać pomoc. Jednocześnie kapsaicyna jest bezpieczna dla zdrowia i nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych. Jest to szczególnie istotne w momencie, kiedy opary gazu dostaną się także do Twoich oczu czy też trafią w osoby postronne. Większość objawów mija po upływie 30-40 minut. Zaczerwienienie na twarzy może się utrzymać nieco dłużej, jednak na pewno zniknie na drugi dzień.
Zalety i wady żelowego gazu pieprzowego
Oba rodzaje gazu różnią się między sobą sposobem rozpylania. Coraz większą popularnością wśród użytkowników cieszą się miotacze żelowe, które wyróżniają się wieloma zaletami. W skład produktów z tej kategorii dodatkowo wchodzi olejożywica pieprzu naturalnego. Dzięki tej substancji czynnej w momencie użycia, z miotacza wydobywa się strumień gazu, a nie chmura. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna kwestia, która przekłada się bezpośrednio na wygodę użytkowania.
Wariant żelowy doskonale poradzi sobie w obliczu niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak silny wiatr czy padający deszcz. Możesz stosować go również w obiektach zamkniętych, bez ryzyka, że przypadkowe osoby zostaną poszkodowane. W końcu strumień gazu pieprzowego łatwo możesz kontrolować, nakierowując go prosto w twarz agresora. Z tego samego powodu produkt w żelu nie sprawdzi się w momencie, kiedy chcesz się obronić przed kilkoma osobami jednocześnie.
Wady i zalety gazu w formie stożka chmury
Tradycyjne miotacze pieprzowe rozpylające stężoną kapsaicynę w formie stożka chmury, to opcja dobrze znana każdemu entuzjaście akcesoriów do samoobrony. Rozwiązanie to jest polecane w momencie, kiedy zostaniesz zaatakowany przez kilkuosobową grupę bandytów. Po aktywacji gazu ze środka wydobywa się mgiełka o dużym zasięgu rażenia, przez co możesz obezwładnić wszystkich agresorów jednocześnie.
Jednak taka forma rozpylania ma też swoje wady i to całkiem istotne. Chmurę pieprzową trudno jest kontrolować, co będzie szczególnie kłopotliwe w pomieszczeniach zamkniętych. Przy aktywacji urządzenia wewnątrz istnieje spore ryzyko, że kapsaicyna dostanie się rykoszetem także do Twoich oczu czy ust. Miotacz gazu w postaci mgiełki pieprzowej ma znacznie mniejszą skuteczność w trakcie deszczowego dnia. Z kolei w obliczu intensywnego wiatru chmura może trafić obok napastnika, dlatego trzeba uwzględnić kierunek powiewu w momencie celowania.
Podsumowanie
Prawidłowo użyty gaz pieprzowy zapewni Ci skuteczną ochronę przed napastnikiem. Do dyspozycji masz miotacz w formie strumienia lub stożka chmury. Obie propozycje mają wiele zalet, jednak to ta pierwsza sprawdzi się praktycznie w każdej sytuacji, bez względu na warunki atmosferyczne. Ceny produktów są dość zbliżone. Dla własnego bezpieczeństwa powinieneś zdecydować się na wariant w żelu.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności