wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Aktualności » Na co zwracać uwagę przy wyborze gazu pieprzowego?
Reklama
  • stop podróbkom
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Hity sklepowe
1234
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 
Ankieta

Czy znalazłeś się kiedyś w sytuacji, kiedy żałowałeś, że nie masz nic do obrony?

  • Tak
  • Nie
  • Nie pamiętam

Chmura tagów

Na co zwracać uwagę przy wyborze gazu pieprzowego?

Data dodania: 28-04-2020

Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne. Dzięki niemu można swobodnie funkcjonować w społeczeństwie. Choć monitoring sprawił, że na ulicach jest o wiele mniej zagrożeń niż kilkanaście lat temu, akty przemocy wciąż się zdarzają. Dlatego warto zaopatrzyć się w gaz obronny, który zwiększa szansę na odstraszenie napastnika i udaremnienie ataku.

Jest to legalna broń, która przez wywoływanie łzawienia, pieczenia skóry i duszności u przeciwnika, skutecznie studzi jego zamiary, a jednocześnie nie wyrządza trwałego uszczerbku na zdrowiu. Na rynku dostępne są różne modele takich produktów. Sprawdź, czym się kierować, wybierając właściwy gaz pieprzowy!

Forma gazu obronnego

Chcąc kupić spray przeznaczony do powstrzymania ataku napastnika, w pierwszej kolejności zastanów się, jaka forma produktu będzie najlepsza. Jest to bardzo ważna decyzja, bo od niej będzie zależała swoboda używania i szansa powodzenia działania. Na rynku dostępne są warianty:

Różnice między nimi polegają na sposobie wyrzucania substancji. Ten pierwszy strzela szeroką mgłą. Dzięki temu nie trzeba dokładnie celować. Obłok zawsze obejmie całą twarz napastnika. Zasięg wynosi ok. 4,5 m. Niestety, ale ten model jest bardzo podatny na działanie wiatru. Chmura może niemal w całości zostać zwiana przy niesprzyjającej pogodzie. Lepiej pod tym względem wypada strumień, który ma zasięg do sześciu metrów, a podmuchy nie stanowią dla niego tak dużego zagrożenia. Minusem jest fakt, że użytkownik musi dobrze ukierunkować produkt, by trafić nim w okolice oczu atakującego.

Najlepiej spisuje się gaz pieprzowy w żelu, który również wyrzuca strumień. Wystarczy celować nim w twarz. Substancja przylgnie do skóry napastnika (i to jego największa zaleta) wywołując dezorientację bez względu na to, czy uderzy bezpośrednio w oczy, policzki, brodę, czy czoło. Co więcej, to najmniej podatna forma na działanie wiatru, a zatem najbardziej bezpieczna. Używając tego rodzaju broni, nie trzeba obawiać się wystąpienia zjawiska chmury zwrotnej. Można zatem korzystać z niej zawsze, bez względu na pogodę. Zdecydowanie warto wybrać właśnie taki model.

Kapsaicyna - substancja czynna

Skuteczność każdego żelowego gazu pieprzowego zależy od zawartości kapsaicynoidów. Są to związki organiczne, które występują np. w papryczkach chilli. To właśnie one zapewniają im ostry i piekący smak. Podobnie mają działać w gazie obronnym. Kapsaicyna podrażnia skórę i śluzówki, wywołuje uporczywe pieczenie oraz chwilowe oślepienie.

Substancja ta oznaczona jest na pojemniku skrótem OC. Oprócz niej należy także zwrócić uwagę na ostrość - SHU oraz procentową zawartość kapsaicynoidów - MC. Ten ostatni wskaźnik jest ważniejszy od OC ukazującego jedynie ilość związku w pojemniku. MC obrazuje procentowe stężenie, czyli realną siłę działania.

Im więcej SHU, tym szybciej gaz pieprzowy zadziała. Intensywność wywoływanych obrażeń zależy od wysokości MC i w pewnym stopniu od OC. Im większa wartość MC, tym skuteczniejsza obrona.

Wystarczająca zawartość MC to 0,66%. Na rynku dostępne są jeszcze efektywniejsze wersje. Bardzo dobre artykuły mogą mieć 1,33% MC, a najlepsze nawet 2%.

Postać i pojemność żelowego gazu pieprzowego

Na koniec zastanów się, jaką postać wybrać. Decyzja powinna być kierowana potencjalnym zastosowaniem. Jeśli zamierzasz zyskać dodatkową pomoc w samoobronie na ulicy, podczas codziennego funkcjonowania, to postaw na najbardziej popularny i najwygodniejszy miotacz ręczny. Dostępne są także gazy pieprzowe w formie pistoletu, jednak są trudniejsze w przechowywaniu. Tradycyjny produkt manualny z łatwością schowasz w kieszeni lub torebce czy nawet przypniesz do paska.

Jeżeli zastanawiasz się nad pojemnością, to zdecydowanie nie stawiaj na artykuły w formie długopisu. Zawierają one niewiele substancji i tak naprawdę są raczej ciekawym gadżetem, aniżeli skuteczną bronią. Porządne i praktyczne warianty zaczynają się od pojemności 40 ml.

W przypadku, kiedy pracujesz np. na stacji benzynowej lub w sklepie, może być Ci potrzebna broń, która pomoże odstraszyć kilku napastników. W tej sytuacji atutem jest, że możesz umiejscowić ją np. pod ladą. Nie musi ona zatem mieścić się w kieszeni. Postaw na wydajne gazy żelowe w pojemniku przypominającym z wyglądu gaśnicę o pojemności zaczynającej się od 400 ml.

Podsumowanie

Miotacze pieprzowe są łatwe w użyciu i skuteczne. Znacznie zwiększają szansę na udaremnienie ataku. Pozwalają Ci zyskać pewność siebie, pomagają trzymać agresora na dystans, mogą go oślepić i osłabić, stwarzając Ci szansę ucieczki. Warto zatem mieć przy sobie gaz obronny wychodząc na wieczorny spacer.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
Oprogramowanie sklepu shopgold.pl